Tíz rendezői kakukktojás

Összeszedtem tíz rendezőt, nekik pedig egy-egy filmjét, amely egyáltalán nem passzol bele a munkásságukba. A félreértések elkerülése végett: nem csak negatív példákat szedtem össze, hiszen az, hogyha valaki letér az úgymond saját útjáról, nem feltétlenül jelent rosszat.
Emiatt tetszési sorrend sincs, a bemutatók alapján haladtam egytől tízig.
Martin Scorsese - Lidérces órák / After Hours [1985]
Ugyan Scorsese még viszonylag friss hús volt a piacon, amikor a Lidérces órákat elkészítette, de visszatekintve 2015-ből egy meglehetősen különc filmről van szó, ami a filmográfiáját illeti. Kissé talán szürreális élmény lehet: a főhős az éjszaka folyamán egyszerűen nem tud hazajutni, valami mindig és mindig közbejön. Szerencsére ez egy pozitív példa, ugyanis a Lidérces órák hiába kakukktojás a Scorsese-mozik közt, még így is remek élmény.
David Lynch - The Straight Story [1999]
Ha nem tudod, hogy ez egy Lynch-film, soha sem mondod meg róla. A rendező általában szereti összezavarni a nézőt, filmjei rendszerint értelmezhetetlenek az első, második, harmadik, stb. megtekintésre, azonban a The Straight Story egészen más: egy földhözragadt, emberi dráma. Kicsit vaciláltam, hogy ez, vagy az Elefántember kerüljön be a listába, de végül emellett döntöttem.
Wes Craven - A szív dallamai / Music of the Heart [1999]
Craven urat gondolom nem kell bemutatni senkinek (Nyugodjon békében!), hiszen ha horrorról van szó, akkor elkerülhetetlen az ő neve. 1999-ben azonban úgy döntött, kipróbálja magát más területen: ez pedig egy zenélős dráma, Meryl Streep főszereplésével. Bár ne tette volna...!
Christopher Nolan - Álmatlanság / Insomnia [2002]
Nolan 2000-ben berobbant a köztudatba a Mementóval, majd egy feldolgozással érkezett, ez volt az Insomnia. Jó film, jó film, de... nem az igazi. Ugyanaz a helyzet, mint Scorsese esetében: visszatekintve egy nagyon is kilógó moziról van szó, ha megnézzük, miket rendezett azóta.
Guy Ritchie - Hullámhegy / Swept Away [2002]
Soha ne vedd feleségül Madonnát, pláne nem akkor, ha már volt két olyan filmed, amelyet az egész világ körbe recskázott! A Hullámhegy egy romantikus komédia, illetve az próbál lenni. Nem csak egy letagadandó film Ritchie részéről, de pályájának legnagyobb waddafakk pillanata is.
Kevin Smith - Apja lánya / Jersey Girl [2004]
A független filmes Kevin Smith-től főként a morbid humort, a cinikus beszólásokat, a politikailag abszolút nem korrekt helyzeteket várnánk el, azonban tíz évvel azután, hogy első filmjével nagyot robbantott, egy apa-lánya drámát készített el, régi cimborája, Ben Affleck főszereplésével. Később szintén voltak hozzá képest különc filmjei (Red State, Tusk), de talán a Jersey Girl az, ami legjobban kilóg.
Quentin Tarantino - Halálbiztos / Death Proof [2007]
Igen, a Grindhouse-film. Nem rossz, szeretem, de ha a leggyengébb Tarantino-filmet kéne megemlítenem, akkor mindenképp a Halálbiztost hoznám fel. Hiába vannak benne Tarantino elemek és valóban ütős pillanatok, egy Kill Bill után azért elég komoly visszalépés. Szerencsére ezután jött a Basterds, és visszaállt a béke az univerzumban.
David Fincher - Benjamin Button különös élete / The Curious Case of Benjamin Button [2008]
Finchernek kellett egy Oscar. Ilyen egyszerű ez, kérem szépen. Egy olyan rendező, aki elkészítette a Hetediket és a Harcosok Klubját, úgy döntött, megcsinálja a Forrest Gump tompított kiadását. A történet F. Scott Fitzgerald novellája alapján íródott, a forgatókönyvben pedig az az Eric Roth is részt vett, aki lám, a Forrest Gump-ot is írta.
Guillermo del Toro - Tűzgyűrű / Pacific Rim [2013]
Horror, sötét tónusok, fantáziadús látványvilág, elképesztő képzelőerő. Guillermo del Toro nagyon otthonosan mozog ebben a környezetben, és ezért is volt furcsa látni, hogy pár évvel szörnyek vs. óriásrobotok harcát vezényelte le egy olyan blockbuster moziban, amely látványra pont annyira ütős, amennyire sztoriban üres.
David Ayer - Szabotázs / Sabotage [2014]
Most komolyan: ez mi volt? Két kiváló film, az End of Watch és a Fury között David Ayer egy végtelenül primitív, sok helyen unalmas, de főként sablonos akciófilmet hozott össze. Miért? Fogadásból? Szívességből? Akart egy Schwarzenegger-filmet? Jobban járunk, ha gyorsan elfelejtjük, mondjuk ez nem nehéz dolog, tekintettel arra, hogy már egyetlen képkockát sem tudnék felidézni belőle.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése
Regisztráció nélkül is hozzászólhatsz a bejegyzéshez.